Bellaire Cardinals Men's Soccer
Varsity Schedule 2020

Date /Day                              Opponent              Site                                   Time             Result/Record

Cy-Fair Tournament
1/2      Thursday                                 Cypress Park                  Pridgeon Stadium                   12:15                   W (1-0-0)  

1/3      Friday                                       Katy Taylor                     Pridgeon Stadium                    1:45                     L  (1-1-0)

1/4      Saturday                                  Cypress Springs            Pridgeon Stadium                    5:15                     L  (1-2-0)

Clear Creek Tournament
1/9      Thursday                                  Kempner                        Clear Brook HS                        10:00                   W (2-2-0)   

1/9      Thursday                                 Clearbrook                      Clear Brook HS                         4:00                    D (2-2-1)

1/10    Friday                                       Eisenhower                     Clear Brook HS                         9:00                    W (3-2-1)     

1/11    Saturday                                   Clear Creek                    CCISD Challenger Columbia Stadium                W (4-2-1)

Battleground Tournament
1/16    Thursday                                 Beaumont United            Galena Park Stadium                2:00                    W (5-2-1)

1/17    Friday                                       Kempner                           Galena Park Stadium               11:30                    L (5-3-1)

 

District 18-6A

1/29    Wednesday             Heights (away)                Delmar                          W (6-3-1) (1-0 District)

1/31    Friday                          Lamar (home)                   Delmar                          W* (7-3-1) (2-0 District)

2/4      Tuesday                     Sam Houston (away)    Cowart                          W (8-3-1) (3-0 District)

2/7      Friday                          Chavez (away)                 Barnett Sr.                   W (9-3-1) (4-0 District)

2/12    Wednesday             Westbury (away)            Butler Sr.                       W (9-4-1) (4-1 District)

2/14    Friday                         Westside (home)             Butler Sr.                      W (10-4-1) (5-1 District)

2/18    Tuesday                     BYE

2/21     Friday                         Heights (home)                Butler Sr.                       W (11-4-1) (6-1 District)

2/25    Tuesday                     Lamar (away)                    Dyer                                 W* (12-4-1) (7-1 District)

3/2      Monday                      Chavez (home)                 Dyer                                 L (12-5-1) (7-2 District)

3/3**  Tuesday                     Sam Houston (home)    Butler Sr.                       L (12-6-1)  (7-3 District)

3/7      Saturday                     Westbury (home)           Butler Jr.                        W (13-6-1) (8-3 District)

3/11    Wednesday               Westside (away)            Dyer                                  W (14-6-1) (9-3 District)

3/14    Saturday                    BYE

 

*Penalty Shootout
** Rescheduled Game

 

Playoffs
3/26-28 Bi-District
3/30-31 Area
4/2-4 Regional Quarterfinals
4/10-11 Regional Tournament
4/15-18 State Tournament

 

Head Coach: Jeremy Rodgers

Assistant Coach: Daniel Thomas

Principal: Michael McDonough

Athletic Director: Herb Kunz

Date /Day                              Opponent              Site                                   Time             Result/Record

Cy-Fair Tournament
1/2      Thursday                                 Cypress Park                  Pridgeon Stadium                   12:15                   W (1-0-0)  

1/3      Friday                                       Katy Taylor                     Pridgeon Stadium                    1:45                     L  (1-1-0)

1/4      Saturday                                  Cypress Springs            Pridgeon Stadium                    5:15                     L  (1-2-0)

Clear Creek Tournament
1/9      Thursday                                  Kempner                        Clear Brook HS                        10:00                   W (2-2-0)   

1/9      Thursday                                 Clearbrook                      Clear Brook HS                         4:00                    D (2-2-1)

1/10    Friday                                       Eisenhower                     Clear Brook HS                         9:00                    W (3-2-1)     

1/11    Saturday                                   Clear Creek                    CCISD Challenger Columbia Stadium                W (4-2-1)

Battleground Tournament
1/16    Thursday                                 Beaumont United            Galena Park Stadium                2:00                    W (5-2-1)

1/17    Friday                                       Kempner                           Galena Park Stadium               11:30                    L (5-3-1)

 

District 18-6A

1/29    Wednesday             Heights (away)                Delmar                          W (6-3-1) (1-0 District)

1/31    Friday                          Lamar (home)                   Delmar                          W* (7-3-1) (2-0 District)

2/4      Tuesday                     Sam Houston (away)    Cowart                          W (8-3-1) (3-0 District)

2/7      Friday                          Chavez (away)                 Barnett Sr.                   W (9-3-1) (4-0 District)

2/12    Wednesday             Westbury (away)            Butler Sr.                       W (9-4-1) (4-1 District)

2/14    Friday                         Westside (home)             Butler Sr.                      W (10-4-1) (5-1 District)

2/18    Tuesday                     BYE

2/21    Friday                          Heights (home)               Butler Sr.                       W (11-4-1) (6-1 District)

2/25    Tuesday                     Lamar (away)                   Dyer                                 W* (12-4-1) (7-1 District)

3/3**  Tuesday                     Sam Houston (home)  Butler Sr.                       7:00 (Senior Night)

3/2      Monday                       Chavez (home)               Dyer                                 L (12-5-1)  (7-2 District)

3/7      Saturday                     Westbury (home)          Butler Jr.                        2:00

3/11    Wednesday               Westside (away)            Dyer                                 5:00

3/14    Saturday                    BYE

 

*Penalty Shootout
** Rescheduled Game

 

Playoffs
3/26-28 Bi-District
3/30-31 Area
4/2-4 Regional Quarterfinals
4/10-11 Regional Tournament
4/15-18 State Tournament

 

Head Coach: Jeremy Rodgers

Assistant Coach: Daniel Thomas

Principal: Michael McDonough

Athletic Director: Herb Kunz